Om oss

Företaget bildades 1981 mitt i Roslagen mellan Åkersberga och Norrtälje där företaget fortfarande har sitt kontor och verkstad samt lagerhotell.

Vi utför arbeten i hela Mälardalen och StorStockholmsområdet.

Ett familjeägt företag
Vi är idag 13 anställda med bredd, styrka, flexibilitet vilket ger en
helhetstäckande verksamhet.

Vi är SWEDAC accrediterade med nr 5571 och följer kvalitetssäkrande
dokumentstyrning och arkivering.

Alla som arbetar med KYLA har certifikat klass 1. Vi är utbildade och godkända för elinstallationer ABL upp till 1000V. Vi är medlemmar i respektive branschorganisation och håller oss väl ajour med nyheter och förändringar i branschen och gällande standarder och regler.

Vår styrka är bland annat vår stora bredd och noggrannhet.
Vi har gjort jobb i hela Sverige och utför allt från projektering, dimensionering, planering, utförande, nyinstallation samt underhåll, kontroller och service

Personal

Patrick Nilsson

Ägare, VD, Arbetsledare kyla/värme
patrick.nilsson@elkyl.se
010-495 24 03

Lennart Nilsson

Arbetsledare el
lennart.nilsson@elkyl.se
010-495 24 04

Marie Nilsson

Reception, kontor, administration
marie.nilsson@elkyl.se
010-495 24 01

Helen Persson

Administration
helen.persson@elkyl.se
010-495 24 02

Linus Olsson

Elektriker
linus.olsson@elkyl.se
010-49524 00

Oskar Strömberg

El, Styr & regler
oskar.stromberg@elkyl.se
010-495 24 00

Oskar Andersson

Elektriker
oskar.andersson@elkyl.se
010-495 24 00

Albin Olsson

Elektriker
albin.olsson@elkyl.se
010-495 24 00

Henrik Örneholm

Kyltekniker
henrik@orneholm.elkyl.se
010-495 24 00

Tommy Karlsson

Kyltekniker
tommy.karlsson@elkyl.se
010-495 24 00

Micke Jansson

Kyltekniker
mikael.jansson@elkyl.se
010-495 24 00

Joel Englund

Kyltekniker
joel.englund@elkyl.se
010-49524 00